• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Cena prądu w Europie

Cena energii elektrycznej w Europie nie jest taka sama. Przykładowo odbiorcy końcowi w Niemczech i Danii płacą za prąd dwa razy więcej niż Polacy i to pomimo tego, że ceny w hurcie są tam niskie.

ceny-pradu-w-europie

Hurtowe ceny energii  

W 2015 roku na polskim rynku hurtowym ceny prądu były wyższe od tych, które obowiązywały na rynkach w Niemczech czy w Szwecji. Jak wynika z wyliczeń Polskiej Grupy Energetycznej w ciągu roku na niemieckim rynku cena energii nieznacznie spadła – dokładnie o 3%. Średnia cena wyniosła 132,29 zł za megawatogodzinę. Na spadek ceny wpływ miały korzystne dla wiatrowych elektrowni warunki pogodowe oraz niższe ceny węgla. Niższe ceny energii zanotowano także w Szwecji – tutaj wzrosła produkcja prądu ze źródeł wiatrowych oraz panowała korzystna sytuacja hydrologiczna. W tym kraju średnia cena energii była na poziomie 95,86 zł za megawatogodzinę. Tymczasem w Polsce cena energii w hurcie oscylowała wokół 155 zł za megawatogodzinę. Taniej było na rynku duńskim, fińskim, estońskim, czeskim oraz słowackim.

Ceny prądu dla odbiorców końcowych

Ceny energii w Europie dla konsumentów nie są uzależnione tylko od cen na rynku hurtowym. Wiele zależy od systemu wsparcia oze, mechanizmów regulacji cen oraz systemu fiskalnego. W Unii Europejskiej różnego rodzaju narzuty na ceny stanowią średnio 30% ceny prądu. Biorąc pod uwagę pierwsze półrocze 2015 roku to prąd (cena za energię+koszty dystrybucji) najdroższy był w Danii (1257 zł/MWh) i Niemczech (1209 zł/MWh). W Polsce energia elektryczna kosztowała średnio 592 zł/MWh.