• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Energia dla firm, co i jak?

Duża jak i mała firma musi troszczyć się o rachunki za energię elektryczną, jak jednak zmniejszyć wysokość opłat? Wszystko ma znaczenie, począwszy od wyboru taryfy na mocy umownej kończąc.

energia-dla-firmPrąd dla działalności gospodarczej

Taryfa daje znać, z jakiego napięcia korzystamy, małe firmy, bura prowadzące rachunkowość czy gabinety stomatologiczne korzystają w taryfy dla gospodarstw domowych, G11 albo G12. Dostawca, zawsze chętnie doradzi, jaka taryfa będzie najlepsza dla danego rodzaju działalności. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że małe pomieszczenia biurowe, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu mogą korzystać z taryfy prądu dla klientów indywidualnych. Kiedy działalność gospodarcza jest zarejestrowana w miejscu, które nie jest naszym miejscem zamieszkania, należy korzystać z tak zwanego prądu przemysłowego, czyli z taryf energii elektrycznej dla firm. Odpowiednia taryfa, to nie tylko oszczędności, taką można też ująć w kosztach naszej działalności.

Taryfa C11 i C12

Najbardziej popularna taryfa, przeznacza dla przedsiębiorstw zasilanych prądem o mocy umownej niższej, niż 40 kW, to taryfa C11 i C12. Te dwie grupy taryfowe C11 i C12a, różnią stawki, dopasowane do stref trwania. W przypadku taryfy całodobowej, której cena za kilowatogodzinę jest taka sama przez całą dobę, niezależnie od godziny, w której zużywamy prąd. Dwustrefowa, oznacza się tańszym prądem w strefie poza-szczytowej. Strefa ta oznacza się godzinami droższymi. Pojęcie strefy w przypadku energii elektrycznej oznacza konkretne godziny, w których obowiązuje dana stawka za energię elektryczną.

Odnośnie taryf dla małych i średnich firm to oznaczone są one literami A, B, C, w zależności do mocy umownej i taryfy. O ile wybranie taryfy nie powinno być trudne, gdyż jeżeli korzystamy z prądu głównie w ciągu dnia i nie ma określonych godzin, w których to zużycie jest największe to wybór padnie na taryfę  C11 lub C21. Korzystanie w 70% z energii elektrycznej w godzinach wieczornych i nocnych, powinno zaowocować oszczędnościami, jeśli zdecydujemy się na taryfę dwustrefową lub taryfą trójstrefową.

Energia dla duże firmy i korporacje

Podmioty, które Duże wymagają zasilania prądem z sieci elektroenergetycznej o średnim i wysokim napięciu muszą wybrać pomiędzy taryfą z grupy „B” bądź „A”. Duże zasilanie wiąże się z dużymi kosztami nie tylko w postaci opłaty handlowej, ale także wysokich kar w przypadku przekroczenia mocy umownej jaki i zużycie energii ponad limit.