• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Ile kosztuje 1 kWh 2018?

URE jeszcze pod koniec ubiegłego roku zatwierdziło taryfy energetyczne na kolejny rok. Stawka za 1 kWh 2018 poszła w górę średnio o 0,5 proc. Spadły natomiast opłaty za dystrybucję prądu.

Cena prądu

Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2018 roku jest wyższa średnio o 0,5 proc. Regulator zdecydował się zatem na niskie podwyżki, choć jak donosiły media sprzedawcy prądu wnioskowali o znacznie wyższe stawki za 1 kWh. Do składania do zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki taryf są zobligowani sprzedawcy z urzędu, czyli: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Energa Obrót oraz Enea.

Czy wiesz, kto wynalazł prąd?

Stawki za dystrybucje

Jeśli chodzi o część dystrybucyjną rachunku za prąd to Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję, że stawki spadną – średnio o 0,8 proc. Tutaj warto podkreślić, że w bieżącym roku zdecydowano się nie pobierać tzw. opłaty OZE z uwagi na znaczną nadwyżkę środków przy niewielkiej liczbie inwestycji w źródła odnawialne. Zdaniem ekspertów opłata ta wróci jednak już w kolejnym roku.

Mniejsze rachunki za prąd

Jak wynika z obliczeń faktury za energię elektryczną w 2018 roku mogą być niższe w przypadku gospodarstw domowych korzystających z taryfy G11 o 7-29 groszy. Ponoć na jeszcze niższe opłaty za prąd mogą liczyć odbiorcy, którzy wybiorą najnowszą taryfę nocną zwaną „antysmogową”. Weszła ona w życie z początkiem roku, dlatego URE na wniosek największych czterech dystrybutorów energii elektrycznej dokonał zmian w taryfach. Z nowej taryfy mają korzystać przede wszystkim te osoby, które ogrzewają dom prądem. Ma ona przyczynić się do walki ze smogiem. Premier Morawiecki zapowiedział, że w ten sposób zaoszczędzą nawet 25 proc. Mniejsze opłaty za prąd, a właściwe jeden ze składników rachunku z części dystrybucyjnej, mają być w godzinach od 22.00 do 6.00. Trzeba będzie jednak spełnić jeden warunek – zużyć więcej prądu niż w analogicznym okresie w poprzednim roku. Eksperci są sceptyczni, że odbiorcy korzystającej z tej taryfy faktycznie będą otrzymywać niższe rachunki za prąd.

Więcej o kWh na https://energiadirect.pl/cenniki