• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Jak płacić mniej za światło?

oswietlenie-energooszczedne

Oświetlenie z całą pewnością w dość znaczny sposób nabija rachunki za energię elektryczną. Co zrobić, aby płacić mniej?

Wymiana oświetlenia

W wielu domach i mieszkaniach niestety królują jeszcze wycofane z produkcji zwykłe żarówki. Wymieniając je na energooszczędne można zużycie energii zredukować o nawet 90%. Na ten moment najmniej prądu pobierają żarówki ledowe. Zaletą tego rodzaju źródeł światła jest także m.in. większa żywotność, a minusem cena – kilka razy wyższa od ceny tradycyjnych żarówek. Kupując ledowe żarówki warto postawić na znaną markę. Żarówka od renomowanej firmy jest co prawda droższa, ale mamy pewność że komponenty z których została wykonana są najwyższej jakości. Produkcja źródeł światła cechujących się energooszczędnością nie należy do łatwych i tanich procesów. Dlatego też dobrej jakości żarówkę poznamy m.in. po wysokiej cenie.

Rozplanowanie oświetlenia

Rachunki za prąd zmniejszą się także, jeśli dobrze rozplanujemy źródła światła. Specjaliści od oświetlenia radzą, aby zlikwidować lampę o dużej mocy i zastąpić ją kilkoma o mocy mniejszej. W przypadku większych pomieszczeń zaleca się wybrać kilka rodzajów oświetlenia, np. lampy stołowe, lampy podłogowe. Wówczas łatwiej jest optymalnie rozświetlić pomieszczenie. Przydatne jest również oświetlenie tzw. robocze, które umożliwia kierowanie światła w dowolną przestrzeń.

Nawyk wyłączenia oświetlenia

Za światło będziemy płacić mniej, jeśli po prostu będziemy wyłączać światło, gdy go już nie potrzebujemy. To wydaje się łatwe do realizacji, ale w rzeczywistości nie jest takie proste. Warto zainwestować w czujniki ruchu oraz systemy umożliwiające regulację natężenia światła.