• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Jak przeliczyć moc żarówek?

Jak przeliczyć moc żarówek?

Czy w ogóle można dokonać przeliczenia mocy diody na moc zwykłej żarówki? Oczywiście, że tak, ale przeliczenie takie będzie bardzo orientacyjne, ale może być podstawią do prawidłowej wymiany oświetlenia.

Jak przeliczyć moc diody na moc żarówki?

Otóż nie da się tego zrobić w 100%.W Internecie można natknąć się na bardzo wiele różnych, często sprzecznych opinii. Dlatego poniżej zamieszczamy wszelkie spostrzeżenia wynikające lektury tych poradników.

Żarówki zbudowane z diod LED charakteryzują się innymi parametrami niż zwykłe żarówki. Moc określa tylko ich zużycie energii elektrycznej. To co nazywane jest potocznie mocą świecenia diody LED, określane jest jako strumień świetlny podawany w lumenach [lm]. Dlatego kupując żarówkę LED podając jedynie moc, można dokonać zakupu z którego nie będziemy zadowoleni. Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, lumeny nie są przeliczane na typowe jednostki mocy takie jak waty. Poza tym wartość [lm] diody nie ma odzwierciedlenia w wartości [lm] zwykłej żarówki.

Pomiary powinno podawać się w jednostce zwanej luxami [lux]. Nikt jej nie stosuje za sprawą rozbieżności kątowych między poszczególnymi typami oświetlenia. Jednak po wykonaniu pomiarów [lm] i [lux] oraz po zmierzeniu poboru prądu można mieć naprawdę bardzo dokładne porównanie źródeł LED ze zwykłymi żarówkami. Niestety, ani sprzedawcy LED, ani zwykłych żarówek tego nie robią.

barwa-swiatla-zarowki

Rynek żarówek przeszedł ogromne zmiany, ponieważ tradycyjne żarówki zostały wycofane z rynku (a jak widać ich producenci bronią się przed wyparciem z rynku) i zastąpione żarówkami energooszczędnymi. Dlatego trzeba uzyskać pewną wiedzę, aby kupić najlepsze żarówki do swoich potrzeb.

Można przyjąć, że dioda o mocy 1W daje 10W porcję światła

Oczywiście jest to pewne uproszczenie, bo przecież np. lampka świecąca światłem białym, ciepłym 1W da nam 10W mocy, a światło białe, ale zimne 12W. Zatem rodzi się pewna uwaga, moc diod jest zależna od koloru światła, kąta świecenia, rodzaju diody. Wartość strumienia to jednak nie jedyny parametr,  który warto się kierować, ale dla ułatwienia można przyjąć, iż 1W mocy diody to 10W zwykłej żarówki.

Nigdy za to nie wierzcie poradnikom, które podają, że 10lm zwykłej żarówki to 1lm diody LED.

przelicznik-zarowek

LED żarówki opinie

Wiele chińskich produktów ma nadany znak CE ale nie jest to znak jakości europejskich standardów, ale tworzenie pozorów. Znaczek tak przerobiono, aby był podobny do certyfikacji unijnej, ale oznacza produkty z Chin. Takie produkty nie mają odpowiednich badań, kart katalogowych, czy charakterystyki produktu.

ce-certyfiakt

Wówczas konsumenci oceniają zakupione podróbki gorzej mówić, „że oryginalna lampka 1W, świeci znacznie mocniej niż konkurencyjna lampka, 3W, którą kupili od sprzedawcy, który posiada towar z nieznanego źródła.”

Jak długo świeci LED?

Diody, które są prawidłowo wykonane, i dobrze użytkowane, mogą wyświecić pełen okres.  Odkryto jednak, że niektórzy producenci chcą na siłę wycisnąć z diody 100% mocy i często „dają diodzie za duży prąd” uzyskując efekt przeciwny do zamierzonego, dioda ma specyficzny wykres, przez co należy pozostawić jej rezerwę prądową – zaowocuje to 100% mocą świecenia i większą żywotnością (wtedy 100 tys. godzin świecenia jest osiągalne).

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem mieć obraz tego czy zakupione przez nas diody są najtańszym substytutem oświetlenia, czy też pochodzą od renomowanego producenta. Dlatego wszyscy chcący nabyć Ledy, mają w głowie to samo pytanie – „jak to sprawdzić?”

Jakie diody LED są najmocniejsze?

Wystarczyłoby napisać,  że nie należy kupować najtańszych produktów. Dobra żarówka LED z gwintem E27 nie będzie kosztować mniej niż 20zł. Może w przypadku wielkiej wyprzedaży, ale pod warunkiem, że prowadzi są autoryzowany sklep.  Żarówki za tak niską kwotę mają nieprawidłowy kąt świecenia, bańka świeci jedynie na dół, nie oświetla już kątów i zakamarków. Kąt padania światła, to równie istotny element, tak jak barwa światła, moc czy ilość lumenów. Dopiero wszystkie te czynni odpowiednio dobrane razem dają nam gwarancję zakupu.