• Porównanie dla firm i osób prywatnych
 • Tylko zaufani sprzedawcy
 • Zawsze aktualne oferty
 • Bezpłatne doradztwo
 • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Jak zmienić taryfę prądu

Czy wiesz, że wysokość rachunku za prąd zależy nie tylko od ilości zużywanej energii, ale także od pory dnia, w której z niej korzystamy? W zależności od wybranej taryfy możemy płacić mniej zużywając energię nocą i w weekendy. Przeczytaj jak zmienić taryfę oraz czy będzie to dla Ciebie opłacalne.

concept image of an appliance energy efficience rating label and a pile of uk money

Co to jest taryfa?

Taryfa, a dokładniej, grupa taryfowa to zestaw cen i opłat związanych ze zużyciem energii oraz zasad naliczania tych opłat. Najprościej taryfy można podzielić na jedno- i dwustrefowe (w tym weekendowe). O tym jaką masz taryfę dowiesz się z rachunku za prąd jak kontaktując się ze swoim sprzedawcą.

Sprawdź: TAURON kontakt  ENEA kontakt   PGNiG kontakt

Taryfa jednostrefowa, symbolicznie oznaczana G11, jest najpopularniejszą taryfą wśród polskich gospodarstw domowych. Charakteryzuje się ona tym, że niezależnie od dnia tygodnia oraz godzin w ciągu doby, w których energia jest zużywana, płacimy zawsze stałą kwotę za każdą kilowatogodzinę (kWh).

Taryfa dwustrefowa – G12 – w przeciwieństwie do G11 ma dwa poziomy opłat za energię w zależności od pory dnia.

 • w godzinach „szczytu”: 6:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00 koszty te są około 20 proc. wyższe niż w taryfie jednostrefowej,
 • w godzinach „poza szczytem”: 22:00 – 6:00 i 13:00 – 15:00 koszty te są około 40 proc. niższe niż w taryfie jednostrefowej.

Dzięki takiemu zróżnicowaniu możemy wpływać na wysokość naszego rachunku za prąd, zużywając jak najwięcej energii „poza szczytem” zamiast w godzinach „szczytu”.

Taryfa weekendowa, najczęściej oznaczana G12w, jest odmianą taryfy dwustrefowej. Charakteryzuje się tym, że liczba godzin „poza szczytem” została powiększona o cały weekend, tzn. że z tańszego prądu możemy korzystać również od 22 w piątki do 6 w poniedziałki. Warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy sprzedawcy prądu oferują taryfy weekendowe, natomiast u niektórych sprzedawców, weekendowy „poza szczyt” może być inny, tzn. zaczynać się dopiero w sobotę o 14.

Prąd w firmie

 • Taryfa jednostrefowa
 • Taryfy dwustrefowe
 • Taryfy dla większych odbiorców
 • Taryfa jednostrefowa

Przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku taryf dostępnych w ramach tzw. grupy C. Grupa ta jest podzielona na taryfy przeznaczone dla niewielkich działalności usługowych oraz dla większych działalności produkcyjno-usługowych.

W praktyce dobór konkretnej taryfy będzie uzależniony od ilości urządzeń, z których firma korzysta i wielkości mocy, jaką te urządzenia pobierają. Jeżeli moc urządzeń jest niższa od 40 kW, to wystarczające są taryfy C11, C12a, C12b, w przeciwnym razie konieczne jest korzystanie z taryf C21, C22a lub C22b.

Taryfa C11

Taryfa ta przygotowana jest  dla przedsiębiorców prowadzących niewielką działalność usługową. W tej taryfie przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia cena za energię i jej dystrybucję jest jednakowa. Powoduje to, że nie ma różnicy, w jakich godzinach energia jest zużywana.

Jest ona odpowiednia dla firm, które:

 1. zużywają energię na potrzeby własnej działalności,
 2. zużycie energii jest równomierne w ciągu całej doby.