• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Jaki prąd w USB?

Technika idzie do przodu, kiedyś wykorzystywano port USB jedynie do podłączenia urządzenia do PC. Dziś a pomocą USB możemy zasilić nasze sprzęty.

listwa-zasilajaca-antyprzepieciowaCo to jest USB?

Universal Serial Bus (USB) został wprowadzony w 1996 roku i od tego czasu stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych i wygodnych interfejsów dla urządzeń elektronicznych. Firmy takie jak Compaq, DEC, IBM, Intel, NEC i Nortel przyczynił się do jego rozwoju, wszystko po to aby uprościć połączenia urządzeń peryferyjnych do komputera, a także aby umożliwić większą szybkość transferu danych niż było to możliwe w połączeniu ze starszymi interfejsami. Port USB może być również używany do ładowania urządzeń osobistych, ale przy obecnej granicy 500mA na oryginalnej konstrukcji, może to być trudne, chociaż złącze USB obsługuje obecnie zdecydowana większość systemów operacyjnych.

Typowa sieć USB umożliwia podłączenie pod komputer i urządzenia peryferyjnego, takiego jak drukarka, smartfon lub kamera. Strumienie danych płyną w obu kierunkach, lecz siła jest jednokierunkowa i zawsze wypływa od gospodarza urządzenia, czyli użytkownika.

Prąd w USB?

Wyróżniamy urządzenia o mocy 5V 500mA i dostępne w wersji USB 1.0 i 2.0 oraz o mocy 900mA z USB 3.0, USB takie urządzenie może naładować baterię litowo-jonową. Istnieje jednak niebezpieczeństwo przeciążenia koncentratora USB podczas podłączania zbyt wielu takich gadżetów. Ładowanie urządzenia, które czerpie 500mA połączone razem z innymi ładunkami przekroczy limit prądu portu, co prowadzi do spadku napięcia i możliwej awarii systemu. Aby zapobiec przeciążeniu, niektórzy producenci wyposażają obwody w obwody ograniczające, które mają zamknąć dopływ energii w razie przeładowania.

Oryginalny portu USB można naładować tylko niewielkie urządzenia z akumulatorem litowo-jonowym. Ładowanie pakiet 3.6V rozpoczyna się stosując stały prąd do wartości szczytowej napięcia 4.20V / w pewnym momencie następuje spadek napięcia. Ze względu na spadek napięcia w kablu i złączach, pojawia się około 350mV.

USB 2.0 z prądem 500mA posłuży do ładowania smartfonu lub tabletu. W roku 2008 wprowadzono USB 3.0, co przyniosło ulgę w niedoborze energii, gdyż moc 900mA, posłużyła do ładowania bardziej wymagających urządzeń.

Ważne: „Czy mogę uszkodzić podłączając moje urządzenie do ładowarki USB, który dostarcza więcej prądu niż 500mA i 900mA?” Odpowiedź brzmi: nie. Urządzenie pobiera tylko tyle energii ile potrzebuje, nie więcej. To podobna analogia jak podłączenie lampy lub tosteru do gniazda ściennego. Lampa wymaga mało prądu a toster może pobrać nawet 10 razy tyle. Dodam, że więcej mocy z ładowarki USB skraca czas ładowania, a to oszczędzanie energii elektrycznej.

Co jeśli dane urządzenie żąda więcej prądu niż wynosi ten maksymalny prąd w USB? Wówczas taki sprzęt ma możliwość zasilania także z dodatkowego portu USB. Podłączony do portu bazowego koncentrator portów USB ma możliwość przydzielenia jednej jednostki zasilania, resztę natomiast rezerwuje dla kolejnych urządzeń. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy koncentrator posiada własne zasilanie. Wtedy do urządzenia jest podawana maksymalna wartość prądu.