• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Oszczędzanie energii elektrycznej – pożeracze prądu

O tym co wpływa na wysokość rachunku za prąd można wiele napisać. Wysokie ceny prądu i rosnące zapotrzebowanie na energię to najczęstsze przypadki wzrostu płatności. Ceny możemy negocjować ze sprzedawcą, nie pomoże ona nam za to zmniejszyć zapotrzebowania. Może nam się tylko zdaje, że tyle energii potrzebujemy?

listwa-zasilajaca-antyprzepieciowaUrządzenia elektroniczne nie pracują a pobierają prąd

Największym pożeraczem energii elektrycznej nie jest jak się zdaje lodówka, ale klimatyzacja i oświetlenie, jeśli kto korzysta z elektrycznego grzejnika także powinien na niego uważać. Zlokalizowanie sprawcy wysokiego zużycia nie jest jednak takie proste, okazuje się, że jest ich kilkanaście. Kim oni są, jak nakłonić ich do pracy na naszą korzyść?

Nieodłączony od sieci komputer czy laptop, który jest wciąż podłączony do ładowarki pobiera jedną piątą watów tego, kiedy jest włączony. Biorąc pod uwagę średnią cenę energii elektrycznej, wynoszącą 60 gr/kWh, daje to roczny koszt ok. 26 zł, za sam komputer, a takich urządzeń jest więcej.  Inwestując w komputer nie stawiamy na to, aby był oszczędny, ale na to aby praca na nim była przyjemna. Ważne jest, aby uruchomić na nim programy i bardzo wymagające sprzętowo gry. Z czasem wymagana jest wymiana takich komponentów, jak zasilacz, CPU czy karta graficzna, co może przynieść też wymiar oszczędnościowy. Nowe PC z pewnością „zjadają” mniej energii. Oszczędzać pomoże umieszczona w zasięgu ręki listwę zasilającą z wyłącznikiem, po zakończeniu pracy wystarczy pstryknąć „off”. Dodatkowe korzyści zapewni wyłączenie głośników, drukarki, monitora i wszystkich urządzeń dodatkowych.

Głodne energii urządzenia znajdziemy też wśród telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray i tunerów (STB) – także w grupie nowych sprzętów typu dekodery czy konsole. Uważaj też na routery i telefon stacjonarny jak i komórkowy. Ładowanie ich faktycznie przerwane jest, kiedy wyłączysz je z prądu, ale aby oszczędzać należy też unieszkodliwić ładowarkę i to ją odłączyć z gniazdka.

Nie będę rozwodzić się na temat słuszności w wymianie żarówek, skupmy się na oświetleniu w inny sposób. Oświetlenie ogrodu czy domu, jest wygodne, ale nie należy do oświetlenia użytecznego. Pampy ogrodowe maja przede wszystkim wymiar estetyczny, zrezygnuj z nich a odczujesz ulgę w rachunkach za energię.

Sprzęt gospodarstwa domowego, zsumuj wszytki urządzenia AGD jakie masz w domu. Czteroosobowa rodzina powinna mieć ich około sześciu, każde z nich w trybie czuwania pobiera około 0,5 W. Rocznie pobiorą ponad 500 dodatkowych kilowatogodzin. Czyż nie opłaca się wyłączyć pralki z kontaktu?