• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Rachunek za prąd w domu jednorodzinnym

Za co płacimy skoro na rachunku za prąd pojawiają się też inne opłaty?  Z czego składa się rachunek za prąd? Wystarczy wziąć go do ręki i zapoznać się z pozycjami w nim zawartymi, wówczas zobaczymy ile faktyczne wynoszą opłaty za prąd (obrót/sprzedaż energii el.) a ile z nich to opłaty dodatkowe.

Rachunek za prąd w domu jednorodzinnymZ czego składa się rachunek za prąd?

Nie wszyscy wiemy, za co tak naprawdę płacimy w rachunku  za prąd. Być może warto jest to sprawdzić, bo już teraz dzięki zmianie sprzedawcy możemy zmniejszyć jego wysokość, ale tylko w części sprzedażowej. Dopiero zmniejszenie zużycia prądu, które odnotuje licznik energii elektrycznej sprawi, że mniej zapłacimy za dystrybucję. Ile, odpowiednio mniej, bo niektóre opłaty za przesył są pobierane za każdą kilowatogodzinę, inne są stałe – pobierane miesięczne, nawet jak z sieci nie pobierzemy 1 kWh.

Nawet 1200 zł rocznie płacą rodziny mieszkające w domkach jednorodzinnych, w Polsce zużywające 2150 kWh (kilowatogodzin). Tak wynika z wyliczeń przeprowadzonych na podstawie taryf dla energii elektrycznej zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. W tym roku miały miejsce już dwie podwyżki cen, a część ekspertów uważa, że to jeszcze nie koniec.

Jest kilka metod, które pozwalają na obniżenie wysokości rachunku za prąd, a wśród nich zmiana sprzedawcy. W podjęciu decyzji czy warto skorzystać z tej metody pomocne będzie zrozumienie składników naszego rachunku za prąd.

logo

Na roczny rachunek za prąd w wysokości 1210,062 zł składają się następujące kwoty:

  • 507,81 zł to opłata za zużytą energię elektryczną (2150 kWh), która jest naliczana w złotówkach za każdą zużytą kWh,
  • 567,09 zł to zmienna opłata za dostarczenie energii do naszych domów, która również jest naliczana w złotówkach za każdą przesłaną kWh,
  • 12,30 zł to stała opłata za dostarczanie energii, która jest naliczana jako stała kwota na miesiąc, a jej wysokość zależy od tego, czy posiadamy instalację jedno- czy trójfazową, 
  • 28,40 zł to kwota abonamentu, która jest naliczana w stałej wielkości na miesiąc,
  • 87,84 zł to opłata przejściowa, związana z kosztami poniesionymi w przeszłości na modernizację elektrowni.
  • 6,622 zł/kWh brutto to opłata za OZE, służy zapewnieniu dostępność energii ze źródeł odnawialnych w krajowym systemie elektroenergetycznym. Opłatę OZE przeznacza się wyłącznie na pokrycie ujemnego salda z tytułu rozliczeń energii ze źródeł odnawialnych pomiędzy wytwórcami tej energii i sprzedawcami energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii oraz kosztów działalności Zarządcy Rozliczeń S.A.

Do celów obliczeń posłużył cennik Tauron, ceny kwh oraz wysokość średnich kosztów umieszczonych w taryfie.