• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Wybierz dobrze taryfa jest kluczem, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną!

Żyjemy w społeczeństwie, w którym jesteśmy bombardowani komunikatami reklamowymi. Wiele firm elektryczne obiecuje maksymalne oszczędności, atrakcyjną stawkę i najlepszą obsługę, oraz dodatkowe oferty.  Ale czy rzeczywiście tak jest? Dowiedz się co jest najlepsze dla Ciebie!

Pierwszą rzeczą jest, aby zrozumieć, z czego składają się rachunki za energię elektryczną dlatego odsyłam Cię tutaj. Lubimy jasne przekazy, chcemy wiedzieć co wchodzi w skład rachunku za energię i skąd ten swoisty podział. Gdy już odnajdziesz się w gąszczu opłat za sprzedaż i za dystrybucję energii, porównanie ofert będzie o wiele łatwiejsze.

Czasem trudno nam sprawdzić, czy oferują nam lepsze lub gorsze warunki. Sektor energetyczny nie jest wcale taki skomplikowany. Kiedyś to firmy telekomunikacyjne, walczyły o klienta, oferując lepszą cenę, dziś wiemy, że opłaca nam się zapoznać z ofertą konkurencji zanim podpiszemy kolejną umowę z obecnym telekomem.

W skrócie zaznaczę, że:

Moc: powiązany z taryfą, oznacza, jaką mocą charakteryzuje się twoje przyłącze i zabezpieczenie przelicznikowe. Dlatego ważne jest, aby dostosować moc do swoich potrzeb i zoptymalizować swój rachunek.

Termin płatności: zależy od okresu rozliczeniowego, który może wynosić miesiąc, dwa, sześć miesięcy. Wszystko zależy od dostawcy energii, jeśli posiadasz licznik inteligentny to zapewne płacisz rachunku co miesiąc czy dwa. Są to też faktury za rzeczywiste zużycie, inaczej jest, jeśli licznik jest odczytywany jest co pół roku czy nawet raz na rok. Wówczas możesz fakturę otrzymywać wcześniej, ale to faktura prognozowana, faktycznie rozliczenie jest dokonywane po odczycie urządzenia, stąd też otrzymujesz fakturę z widoczną niedopłatą, bowiem sprzedawca wcześniej przesłał za małą prognozę.

Opłaty dystrybucyjne i podatki – zobacz skład rachunku za prąd.

Zanim zdecydujesz się zmienić dostawcę, sprawdź, czy używasz najlepszy plan i szybkości. Mimo wielu przedsiębiorców są mieszane, dobrze jest wiedzieć, że taryfowy to dwie różne rzeczy.

Taryfa zależy od tego, co za sprzęt masz w domu, jeśli są to zwykłe urządzenia, takie jak lodówka, telewizor, pralka i tak dalej to zapewnie kosz tasz z taryfy jednostrefowej g11.
W gospodarstwach domowych gdzie stosowane są dwie stawki (taryfa G12, G12w), zużywane są pompy ciepła czy elektryczne ogrzewanie.

Jednolita stawka oznacza, że płacisz taką samą cenę za energię przez cały dzień. Oznacza, że płacisz za prąd pobierany przez samą kwotę jest jeszcze 24 godziny na dobę. Jest przeznaczony przede wszystkim dla tych gospodarstw domowych, które mają niewielkie do umiarkowanego zużycia energii elektrycznej, (900 kWh do 2500 kWh) ale jest ono rozłożone przez całą dobę, co oznacza, że energię wykorzystuje się  głównie do oświetlenia i zasilania urządzeń konwencjonalnych.  Są to gospodarstwa domowe, które nie korzystają z elektryczności w sposób ciągły.

Te dwie stopy, taryfa dwustopniowa,  licznik dla tej taryfy posiada dwa liczyła. Trzeba spełnić określone wymagania, takie jak wielkość głównego wyłącznika, który jest określony przez maksymalny pobór mocy urządzeń elektrycznych w domu. Jeśli wyłącznik jest niewystarczająca, można wystąpić o zmianę jego rozmiaru, a następnie zawrzeć umowę w sprawie nowej stawki. Podczas dwustopniowego kursu płacić za energię elektryczną w ciągu dnia różnych cenach: wysoki wskaźnik wyższy w przypadku słabego i niższe. Z stawką dwupoziomową jest nieco inaczej. Dostawca ustala stałą liczbę godzin dla najtańszej energii zwykle płacisz mniej za prąd w nocy po 22.00 do 6.00 oraz przez dwie lub trzy godziny w około godziny 13.00.

Z taryfy G12, korzystają z gospodarstw domowych, w którym energia elektryczna jest używana do ogrzewania i gorącej wody. Typ urządzeń grzewczych muszą być prawidłowo zainstalowane. Dostarczające urządzenia grzewcze muszą osiągnąć pewien udział energii w całym zużyciu, dopiero wówczas opłaca się zmienić taryfę.  Zużycie w tańszej strefie musi wynosić co najmniej 50 procent głównego wyłącznika mocy.

Więcej o poszczególnych taryfach na https://energiadirect.pl/taryfy