Kto decyduje o tym jaką mamy taryfę, czy ma ona jakieś zasadnicze znaczenie dla odbiorcy i jego budżetu? Okazuje się, że jest bardzo istotna.
Taryfa G11 najczęstsza na rynku
Jest to najprostsza i najbardziej popularna taryfa obecna w domach odbiorców. O tym, z jakiej taryfy korzystamy decydujemy sami. We wniosku o przyłącze energetyczne uzupełniamy pole, na jaką taryfę się decydujemy, musimy wybrać także moc umową. Taryfa również wskazuje, z jakiej mocy korzystamy. Informuje o tym drugi znak, pojawiający się zaraz po literowym oznaczeniu (1 lub 2). Te cyfry odnoszą się do mocy umownej, „1” informuje, że odbiorca korzysta z mocy nie większej, niż 40 kilowatów (kW), „2” oznacza zaś moc większą niż 40kW. O tym, że wybór najczęściej pada na taryfę G1 decyduje fakt, iż zdecydowanie wystarcza ona aby zasilić dom, nawet taki po powierzchni 250 metrów kw., z instalacją trójstrefową. Trzeci symbol taryfy informuje o strefach, jak można się domyślić (1, 2, 3 lub 4) oznacza liczbę stref czasowych. Stref, w których stosowane są różne stawki cenowe. W taryfie G11, stawka za kWh jest jedna, bez względu na to kiedy występuje pobór energii, sprzedawca jak i dostawca nalicza jedną stawkę, każdy według swojego cennika.
Co taryfą G12?
Dwustrefowa taryfa z mocą przyłączeniową nie większej, niż 40 kilowatów i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym nie większym niż 63 A, dostępna dla odbiorców domowych ale i tych którzy prowadzą sklepy czy trudnią się drobnym handlem czy usługami. Podobnie w taryfie G11, ale w tym wypadku odbiorcy zależy na zróżnicowaniu stawek za prąd. W godzinach nocnych od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00 wówczas płaci on mniej, a w pozostałych godzinach płacimy. Zarówno sprzedawca jak i dostawca ustala własne stawki w danych godzinach/strefach, strefa tańsza zwana jest pozaszczytową, a droższa strefą szczytową, bowiem wówczas OSD odnotowuje zwiększony pobór energii.
Co znaczą inne symbole taryfowe, G12W
Zwykle to taryfa G12 charakteryzuje się dodatkowymi oznaczeniami literowymi umieszczanymi po określeniu stref. Oznaczenie literowe „W” oznacza, „weekend”. Sprzedawcy energii oferują wówczas tańszy prąd nie tylko po 22.00 ale i przez cały weekend Zazwyczaj tańszy prąd zaczyna „płynąć” od 22.00 w piątek i kończy się o 6.00 w poniedziałek. Więcej o taryfie G12w na https://energiadirect.pl/taryfy/taryfa-g12w-tauron
Którą taryfę wybrać? G11, G12 czy G12W?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Odpowiedz sobie, do czego ci potrzeba energia elektryczna, ale niech twoja odpowiedź nie będzie trywialna. Wiadomo przecież, że do zasilania urządzeń. Jakiego typu są to urządzenia ile kW mocy pobierają, czy mogą być użytkowane w nocy np. przez włączenie funkcji time managera. Kiedy z nich krzątasz, jaki tryb życia prowadzisz. Wówczas sam odpowiesz sobie na pytanie czy faktycznie opłaca Ci się przejść na taryfę G12, która polecana jest użytkownikom pieców elektrycznych. Z Taryfy G11 korzystają Ci co z energii korzystają dość równomiernie, albo ich zużycie największe jest w godzinach szczytowych. Przeglądając oferty niektórych sprzedawców spotkać można się także z oznaczeniem „a”, wówczas w określonych godzinach.
Dobór taryfy nie jest sprawą prostą, zwłaszcza dla tych, którzy prowadzą małe zakłady usługowe czy przemysłowe. Sprzedawca jak i dostawca zawsze chętnie pomagają w tym temacie, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty.