Odbiorcy budujący dom są z automatu przydzieleni do tzw. taryfy budowlanej. Przejście na zwykły prąd może nastąpić dopiero po oficjalnym odbiorze budynku. Ile kosztuje prąd budowlany?
Rodzaje taryf budowlanych
Na rynku energii elektrycznej pojawiło się sporo ofert, które są skierowane do osób budujących dom. Nie wszyscy wiedzą, że nie ma przymusu kupna prądu budowlanego od lokalnego sprzedawcy prądu. Można go kupić od dowolnej spółki obrotu energią. Do wyboru jest nie tylko sprzedawca, ale i także rodzaj taryfy. Dostępne są 3 rodzaje taryfy budowlanej:
- C11 – jest to taryfa z jedną stawką za prąd przez całą dobę (taryfa jednostrefowa),
- C12a i C12b – są to taryfy z dwiema stawkami za prąd: wyższą i niższą, występują dwie strefy: szczytowa i pozaszczytowa lub dzień i noc (taryfa dwustrefowa).
Większość budujących się wybiera taryfę jednostrefową. Więcej o prądzie budowlanym na https://energiadirect.pl/poradniki/prad-budowlany-co-zrobic-aby-nie-przeplacac
Prąd budowlany a zwykły
Przedsiębiorstwo energetyczne odbiorców, którzy się budują przydziela do taryfy budowlanej. Oczywiście zanim będziemy mieć prąd na budowie musimy się udać do lokalnego dystrybutora i złożyć wniosek o przyłącze energetyczne. Na tzw. zwykłą taryfę można przejść dopiero po oficjalnym odbiorze budynku. Między taryfą budowlaną a zwykłą jest zasadnicza różnica – cena kWh.
Cena prądu budowlanego
Prąd budowlany jest sporo droższy od prądu zwykłego. Jak podkreśla EnergiaDirect Stawki są różne i kształtują się na poziomie przeważnie 30-50 groszy za 1 kWh. Oczywiście cena jest uzależniona od rodzaju taryfy. W taryfie C11 stawka za kilowatogodzinę jest przez całą dobę taka sama, a w taryfach C12 zmienia się w zależności od pory dnia. Tańsza taryfa obowiązuje przeważnie poza godzinami szczytu.