• Porównanie dla firm i osób prywatnych
 • Tylko zaufani sprzedawcy
 • Zawsze aktualne oferty
 • Bezpłatne doradztwo
 • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Licznik przedpłatowy pomoże obniżyć rachunki za prąd?

Tak się przyjęło, że licznik przedpłatowy z klawiaturą, pomaga w oszczędzaniu. Kupujemy kod w jednym z punktów doładowań albo u sprzedawcy energii, który wbija się na klawiaturze licznika i możemy cieszyć się prądem.

Licznik przedpłatowy pomoże obniżyć rachunki za prąd?Liczniki pre-paid czym są?

Przybywa liczników na kartę, chociaż licznik ten ma pomagać w oszczędzaniu, to wcale nie jest prosto uzyskać licznik pre-paid. To rozwiązanie jest głównie przeznaczone dla dłużników energii elektrycznej. Zakład energetyczny (OSD), który zajmuje się montażem tych liczników nie instaluje ich na prośbę odbiorcy. Oczywiście wnioski o instalację liczników przedpłatowych wpływają do dystrybutorów ale są rozpatrywane negatywnie. Jak podaje portal EnergiaDirect.pl najczęściej, jako motywację do założenia licznika pre-paid odbiorcy podają:

 • Brak tytułu prawnego do lokalu,
 • Lokal użytkowany jest przez wynajmującego i najemca chce uniknąć zadłużenia,
 • Lokal wykorzystywany jest sezonowo, jak w przypadku domku letniskowego,*
 • Odbiorca ma przyznany dodatek mieszkaniowy.*

O ile dwóch ostatnich przypadkach* przejście na inny system rozliczania płatności za energię poprzez uzyskanie licznika z klawiaturą jest niemal pewne, chociaż nadal zależy to od dystrybutora, to w innych przypadkach mogą czekać nas pewnie pertraktacje, które mogą zakończyć się w sądzie. Po uzyskaniu akceptacji licznik przedpłatowy zostaje zainstalowany u klienta maksymalnie w ciągu 21 dni od podpisania umowy.

– Koszt założenia licznika można uregulować jednorazowo i wynosi 479,69 złotych w układzie jednofazowym lub 762,59 w układzie trójfazowym. Można się też zdecydować na spłacanie licznika mniejszymi kwotami pobieranymi miesięcznie podczas pierwszego doładowania przez kolejnych 48 miesięcy. Miesięczny koszt wynosi wtedy odpowiednio 12,29 lub 20,90 zł. Cena samej energii elektrycznej pozostaje taka sama jak w standardowym rozliczeniu – mówi Jakub Dusza z biura prasowego Grupy Energa.

Jak działa licznik pre-paid?

Niemal zawsze działanie liczników przedpłatowych przyrównywane jest do płatności za usługi telekomunikacyjne w przypadku posiadania telefonu na kartę. Porównanie jest trafne, w czasach drogich abonamentów, większość z nas korzystała z doładowań przedpłatowych, wie, więc, na czym polega system pre-paid. Podobnie jak w telefonie na kartę, użytkownik sam decyduje o tym, kiedy i jak dużą ilość energii chce kupić. Dzięki temu, że prąd kupuje się przed jego zużyciem, za pewną określoną kwotę wiem ile wynosić będą nasze rachunki za prąd, a dokładniej wydatki na prąd. Chociaż można by powiedzieć, że w ten sposób nie ponosimy stałych, comiesięcznych opłat i pokrywamy jedynie koszty faktycznego zużycia prądu, nie do końca tak jest. Dystrybutor, właściciel licznika (o ile to nie my go wykupiliśmy) w pierwszym doładowaniu w miesiącu odlicza sobie opłatę za korzystanie z urządzenia, Potem za każdym doładowaniem odliczana jest opłata dystrybucyjna, za przesył. Tak, więc, nie otrzymamy prądu za całą kwotę doładowania. Stawka opłaty dystrybucyjnej przesyłowej zależy nie tylko od dystrybutora (PGE, innogy Polska, Enea, Energa, Tauron) ale także od  regionu zamieszkania odbiorcy.

Licznik na kartę Energa

Czy faktycznie na liczniku pre-paid można oszczędzać? Skoro płacimy opłaty dystrybucyjne, a opłata przesyłowa w przypadku Operatora ENERGA wynosi 6,10 zł

 • 3,29 zł – opłata przejściowa
 • 1,60 zł – opłata abonamentowa
 • Średnio opłata za energię przy zakupie karty wynosi 0,30zł + 0,31zł/kWh * 100 – opłaty dystrybucyjne + opłaty abonamentowe + 20,90 zł
 • oraz miesięczna opłata za instalację trójfazowego licznika przedpłatowego
 • 2,49 zł – prowizja punktu sprzedaży

RAZEM koszt energii to średnio 95,38 zł za miesiąc, posiadając licznik pre-paid na terenie dystrybucji Energa.

Płacąc rachunek za prąd, możemy wybrać sprzedawcę prądu, który da nam najniższą cenę za energię. Korzystanie z licznika przedpłatowego nie zawsze jest, więc korzystne i równa się z oszczędzaniem energii w domu. Przyjmuje się, że urządzenia tego typu skierowane są tylko do właścicieli mieszkań pod wynajem, gdyż rozwiązanie to, bo chroni ich w zakresie rozliczeń za energię elektryczną przed nieuczciwymi lokatorami. Podobnie w przypadku właścicieli domków letniskowych czy garaży gdzie prąd nie jest stale potrzebny.

Licznik okazuje się droższy, gdy nie doładujemy urządzenia na czas, to lodówka i działać przestaną inne urządzenia, które stale podłączone powinny być do prądu przestaną działać. Chociaż niektóre publikacje zachęcają do posiadania licznika na kartę, to nie zawsze jest to łatwe jak opisują inni. Widzimy, więc że wbrew pozorom, korzystanie z licznika na kartę nie zawsze generuje większe oszczędności i nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem energii w domu czy niższą ceną kWh. Zyskujemy jedynie kontrolę nad wydatkami za prąd i to też w nie 100 procentach.

Jak i gdzie doładować licznik, no i ile to kosztuje?

Najprostszym sposobem jest doładowanie przez stronę internetową danego dostawcy energii, ale ci nie zawsze dają taką możliwość. Wygenerować kod doładowania licznika przedpłatowego, można przez ebok. Doładowanie można też kupić w sklepach, które wprowadziły taką możliwość, głównie w tych, które posiadają terminal, aby móc wygenerować 16 cyfrowy kod kreskowy z indywidualnej karty przypisanej do punktu poboru energii. Sieć sprzedaży kodów odbywa się głównie w salonikach prasowych Kolporter SA, sklepach sieci Media Expert, Avans oraz w licznych sklepach, korzystających z terminali płatniczych obsługiwanych przez BluePay. Operację doładowania licznika prądu można też przeprowadzić przez Internet czy telefon. Sprawdź jak działa licznik tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=eEgybF03jjw