• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Nowe etykiety energetyczne

W Unii Europejskiej, wiele codziennych produktów, takich jak pralki, lodówki i urządzenia kuchenne muszą nosić etykietę energetyczną, która została zaprojektowana tak, aby informować o tym czy dane urządzenie spełnia minimalne standardy w zakresie efektywności energetycznej.

ceny-pradu-w-europie

Efektem obowiązku etykietowania jest podnoszenie standardów w zakresie efektywności energetycznej jak i oszczędność energii. Szacuje się, że w wyniku tych działań do roku 2020 nowoczesne urządzenia mają, zmniejszyć pobór energii o mniej więcej równowartość rocznego zużycia energii pierwotnej samych Włoszech, a to około 175 Mtoe (milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej. Dla konsumentów gospodarstw domowych oznacza to oszczędność około 600 złotych rocznie na rachunkach za energię elektryczną.

Etykiety efektywności energetycznej

Etykiety energetyczne mają pomóc konsumentom w wyborze produktów energooszczędnych. Wymagania dotyczące etykietowania poszczególnych grup produktów są tworzone w ramach Dyrektywy etykiet efektywności energetycznej UE, procesu prowadzonego przez Komisję Europejską. Firmy mogą tworzyć własne etykiety efektywności energetycznej z wykorzystaniem szeregu narzędzi etykietowania.

Z etykietą mamy do czynienia już od 1995 roku, etykieta w ciągu tych 22 lat etykieta ewoluowała., zmieniała nie tylko szatę graficzną ale i dodawano do niej nowe oznaczenia. Z czasem pojawiła się też nowa skala, do klasy najbardziej oszczędnej A, dodawano plusy +++. W 15 lipca 2015 Komisja zaproponowała powrót do pojedynczego oznakowania od A do G. Na przestrzeni lat od 1995 roku, kiedy etykieta została wprowadzona, efektywność energetyczna bardzo się poprawiła, można powiedzieć, że tak bardzo, że większość produktów obecnych na rynku należy do najwyższej klasy efektywności energetycznej.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Komisja zaproponowała również utworzenie nowej, cyfrowej bazy danych energooszczędnych produktów, w celu zwiększenia przejrzystości i poprawy przestrzegania przepisów. Ekoprojekt wymaga od producentów, aby zmniejszyć zużycie energii swoich produktów poprzez ustanowienie minimalnych standardów w zakresie efektywności energetycznej. Poprzez ustalenie tych standardów na poziomie europejskim, producenci nie muszą poruszać się w wielu przepisach krajowych przy wprowadzaniu swoich produktów na rynek.

Wymogi dotyczące ekoprojektu dla poszczególnych grup produktów są tworzone w ramach unijnej dyrektywy. Jako alternatywę producenci z sektora przemysłu mogą również podpisać dobrowolne porozumienia w celu zmniejszenia zużycia energii w swoich produktach. Komisja formalnie uznaje takie rozwiązania i monitoruje ich realizację.

Co ma się zmienić w etykiecie energetycznej?

Chcąc przekonać klienta do swojego produktu producenci stosowali przeróżne sztuczki. Kiedy to jeden z nich oznaczył swój produkt klasą A z znakiem „+” zaczęło mylić to konsumentów. Co miał oznaczać ten tajemniczy plus? Urządzenia szeregowani w rankingu od  A  do  G, chociaż dla niektórej kategorii produktów, skala kończyła się na „D”, gdyż produkt z większym poborem energii nie spełniał wymogów. Każda litera symbolizowała pobór energii dający się obliczyć. Kiedy na rynek trafiły uradzenia, które pobierały mniej niż wskazywała wcześniejsza skala, urządzenia te zaczęto sygnować znakiem „+”. Mniejszy pobór energii nie będzie pojawiał się wraz z włączeniem urządzenia, ale gdy uruchomimy zawarte w nim technologie. Konsumenci będą musieli poczekać, aż ujrzą nowe etykiety w sklepach, a termin realizacji wynosi około sześciu lat.

„Nowe etykiety od A do G będzie znacznie jaśniejsze i ułatw konsumentom dokonywanie dobrych decyzji. Dzięki nowemu etykietowaniu gospodarstwa domowe zaoszczędzą. Im mnij energii pobiera urządzenie – tym mniej płacisz za rachunek za energię elektryczną. To proste – wystarczy przyjąć pewne zużycie energii – i podzielić ją przez 4. Na przykład, jeśli na etykiecie efektywności energetycznej pralkę widzimy, że rocznie używa ona 400 kWh, to oznacza, że będzie to mniej więcej rocznie kosztowało na 100 euro.” – powiedział niemiecki deputowany SPD Martin Werner

Jednak, pobór zależy też od tego jak często maszyna jest używana, jak i innych parametrów. W przypadku pralki znaczenie ma też temperatura czy napełnienie bębna. Stawki wahają się w zależności do dostawców energii elektrycznej i regionów. Aby obliczyć dokładnie ile energii  wykorzystuje nasze urządzenie skorzystaj z kalkulatora prądu.