• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Energooszczędne AGD, jak obniżyć rachunki za prąd

Wybierając AGD stawiamy na parametry sprzętu, wymiary, aby dobrze komponował się wśród kuchennych szafek, a przede wszystkim nad tym, czy sprzęt będzie spełniał nasze potrzeby. Znaczną rolę odgrywa także cen, ale jeśli sklep proponuje dogodny system ratalny możemy pokusić się i o ten droższy.

kuchniaEnergooszczędny dom krok po kroku

Planując remont zawsze uwzględniamy ilość sprzętów, które mają znaleźć się w naszej remontowane przestrzeni. Nie wyobrażamy sobie kuchni bez lodówki małego radia, mikrofali, ekspresu do kawy, piekarnika. Do tego dochodzą pochowane po szafkach wyszukane sprzęty małego AGD. Sprzęty takie jak elektryczna płyta kuchenna, ciśnieniowy ekspresy do kawy, czy też poprawiające komfort życia elektryczne urządzenia służące higienie oraz odnowie biologicznej to luksus, który sprawia, że zużycie energii w naszym domu wzrasta.

Kuchnia, co w niej być powinno

Kuchenka gazowa ma wady, chyba jej jedyną zaletą jest ekonomika użytkowania. Butla gazowa kosztuje, w zależności od regionu Polski do 60 złotych. Kucha elektryczna zdecydowanie lepiej się czyści, lepiej się prezentuje, ale prąd jest droższy niż gaz, koszt użytkowania wzrasta. Bardziej oszczędna jest płyta indukcyjna, a to ze względu an współczynnik przekształcania energii elektrycznej na ciepło wykorzystane do podgrzewania a nie to, które ulatuje. Az 90 proc. energii nie marnuje się. Płyta ceramiczna jest mniej oszczędna, jej współczynnik wynosi 70 proc. Gotowanie posiłków na płycie indukcyjnej przez 2 godziny dziennie w skali miesiąca wyniesie nas około 360 zł dodatkowych kosztów na energii. Koszt prądu na zwykłej ceramicznej kuchence to około 480 zł.

Zaoszczędzimy 30% energii gotując z głową, potrawy przygotowujmy pod przykryciem. Dodatkowe oszczędności na prądzie da nam podgrzewanie rozmrożonych potraw, to nawet 20 % mniej energii. Pokrojone składniki także skrócą czas przygotowania, a więc i przyniosą oszczędności.

Wraz z kuchenką inwestujemy w okap, wybierzmy ten, który będzie wydajny, ale swoimi funkcjami i parametrami dopasowany do wielkości naszej kuchni. Wydajność tego typu urządzenia daje nam informacje o prawidłowej cyrkulacji powietrza. Wszyscy producenci określają ją w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Kuchnia powinna być w całości przefiltrowana przynajmniej sześć razu w ciągu godziny.

oszczedzam-energie

Nie nadużywaj okapu, kiedy gotujesz tylko herbatę nie ma sensu, aby urządzenie o tak dużym poborze energii działało długi czas. Włączaj je podczas gotowania obiadu, kiedy w pomieszczeniu pełno pary. Pamiętaj o wymianie filtrów, im są czystsze tym wydajniej pracuje okap.

Lodówka ile prądu pobiera

Tak, ciężkie byłoby nasze życie bez lodówki. Chłodziarka obwiniana jest o nabijanie naszego rachunku za prąd. Obwinia się ją o to, że prawie 30% energii potrzebnej w gospodarstwie domowym pobiera właśnie ona. Wybierając lodówkę o mocy 381 W za roczne użytkowanie według kalkulatorów energii zapłacimy nawet 173 złote. Im większą moc ma lodówka, tym wyższe rachunki za prąd, dlatego jej wielkość warto dobrać odpowiednio do naszych potrzeb.

Obniżeniu poboru energii służą takie systemy jak, system usuwania szronu i wilgoci, system wakacyjny, który podnosi temperaturę w chłodziarce w czasie wyjazdu domowników. Alarm otwartych drzwi oraz półki i szuflady o zróżnicowanej temperaturze, na której układa się sery, owoce i warzywa. Funkcja te są skuteczne, ale nic tak nie zmniejsza poboru jak sporadyczne odmrożenie chłodziarki, wówczas w stu procentach pozbędziemy się nagromadzonego lodu i wody.

Zmywarka, co z nią nie tak?

Test, każdy, kto go wykonywał doszedł do innych wniosków. Zależy to od tego czy do ręcznego zmywania wykorzystujemy wodę bieżącą czy zmywamy w zlewie, a naczynia tylko płuczemy. W skład zestawu 12 kompletów wchodzi 140 sztuk naczyń, talerzy, szklanek, kubków. Zmywarka, która ma taką pojemność, zużywa się średnio 22 l wody i 2,5 kW energii, która potrzebna jest do podgrzania wody. Program średnio trwa 80 minut, woda podgrzana jest do 70 stopni. Zmywając ręcznie tę ilość naczyń można zmyć już w 5-6 litrach, wraz z oszczędnym płukaniem zużyjemy nieco ponad 7-8 litów. Na pogrzanie wody z pewnością nie pobierzemy 2,5 kW energii, licząc wraz z oświetleniem, bo nikt nie zmywa po ciemku, no chyba, że zmywacie rano czy w południe. Manipulacji podczas testów, co lepsze zmywarka vs. zmywanie ręczne jest wiele. Można nimi tak manipulować, aby raz lepiej wypadła zmywarka raz nasza praca. Nie zmienia to faktu, że posiadacze zmywarki powinni przestrzegać zasad oszczędnego użytkowania.

Piekarnik czy lodówka?

Gdyby porównywać użycie prądu piekarnika elektrycznego i lodówki, to wyszłoby, że należy on do najbardziej prądożernych urządzeń w kuchni tuż za płytą kuchenną. Wszystko ze względu na moc, która w przypadku tego urządzenia nie spada poniżej 1500-1600 W. Nowoczesne piekarniki w klasie efektywności energetycznej A zużywają o 30% mniej energii niż starsze, chociaż co roku na rynku pojawiają się nowe modele, to nadal są one prądożerne. Faza nagrzewania a następnie utrzymania temperatury, to procesy najbardziej energochłonne. Termoobieg czy funkcja szybkiego nagrzewania może i wpływa, na jakość potrawy, ale z pewnością nie na oszczędność. Zawsze przestrzegano nas przed zaglądaniem do wnętrza podczas pieczenia. Dlaczego, tak jak w przypadku lodówki podczas zaglądania do wnętrza trafia powietrze, które trzeba ogrzać, w przypadku lodówki schłodzić. Urządzenia muszą nastawić się na pracę a więc i większy pobór energii.