• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Jak legalnie pozbyć się elektrośmieci?

Co robisz kiedy popsuje ci się telewizor? Obecnie pralki  czy lodówki nie opłaca się już naprawiać. Pozostaje jedynie wyrzucenie ich na śmietnik, chociaż jest to zabronione! Jak legalnie pozbyć się elektrośmieci?

Od stycznia  2016 mamy nową ustawę, która ma ułatwiać pozbywanie się elektrośmieci. Na jej mocy urządzenia AGD i RTV których gabaryty nie przekraczają 25 cm, można oddać w każdym sklepie z tego typu urządzeniami. Co ważniejsze bez konieczności zakupu nowego. Wcześniej to było koniecznością, aby sklep zabrał stare AGD, trzeba było nabyć nowe. Ma to poprawić normy recyklingowe, które wołały o pomstę, Polacy oddawali zaledwie około jednej trzeciej elektrośmieci, reszta wędrowała na dzikie wysypiska.

Elektrośmieci czym są?

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym za elektrośmieci klasyfikuje te urządzenia, do których działania konieczny jest prąd elektryczny lub pola elektromagnetyczne. Zatem  wielkogabarytowe RTV i AGD, np. lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory, czy też mniejsze sprzęty takie jak odkurzacze, tostery, miksery, a także sprzęt oświetleniowy, komputerowy i biurowy – laptopy, drukarki, klawiatury, zasilacze, faksy, kserokopiarki, telefony, wagi, a nawet kamery wideo i aparaty cyfrowe traktowane są jako elektrośmieci. Tu nie ma wyjątków.

zobacz – http://zmiana-sprzedawcy-energii.pl/2016/09/22/ile-energii-zuzywa-komputer-telewizor-a-ile-pralka/

Warto, ponieważ….

Dbamy nie tylko o środowisko, urządzenia często zawierają niebezpieczne substancje. Takie jak rtęć, ołów, kadm, freon czy związki bromu. Chyba nikt nie chce aby przedostały się do wód, czy ziemi, co może zatruć glebę i żywność. Ponadto elektrośmieci zwykle to góra odpadów, a liczy się estetyka.

Akcje zorganizowane

Gminy mają obowiązek organizować wywóz gabarytowych odpadów, przynajmniej 2 razy do roku. Tak zwane PSZOKi – Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, mają obowiązek przyjmowania odpadów, czasem robią to nieoplatanie. Na każdego mieszkańca powinien być przewidziany w uchwale gminy limit, ile śmieci rocznie różnego rodzaju mogą bezpłatnie przekazać do punktu. Pytajmy w urzędach gdzie składować baterie, żarówki, zwłaszcza oświetlenie energooszczędne, akumulatory czy innego rodzaju niebezpiecznie odpady.