Oświetlenie z całą pewnością w dość znaczny sposób nabija rachunki za energię elektryczną. Co zrobić, aby płacić mniej?
Wymiana oświetlenia
W wielu domach i mieszkaniach niestety królują jeszcze wycofane z produkcji zwykłe żarówki. Wymieniając je na energooszczędne można zużycie energii zredukować o nawet 90%. Na ten moment najmniej prądu pobierają żarówki ledowe. Zaletą tego rodzaju źródeł światła jest także m.in. większa żywotność, a minusem cena – kilka razy wyższa od ceny tradycyjnych żarówek. Kupując ledowe żarówki warto postawić na znaną markę. Żarówka od renomowanej firmy jest co prawda droższa, ale mamy pewność że komponenty z których została wykonana są najwyższej jakości. Produkcja źródeł światła cechujących się energooszczędnością nie należy do łatwych i tanich procesów. Dlatego też dobrej jakości żarówkę poznamy m.in. po wysokiej cenie. Opinie o żarówkach LED na https://energiadirect.pl/poradniki/zarowki-led-opinie
Rozplanowanie oświetlenia
Rachunki za prąd zmniejszą się także, jeśli dobrze rozplanujemy źródła światła. Specjaliści od oświetlenia radzą, aby zlikwidować lampę o dużej mocy i zastąpić ją kilkoma o mocy mniejszej. W przypadku większych pomieszczeń zaleca się wybrać kilka rodzajów oświetlenia, np. lampy stołowe, lampy podłogowe. Wówczas łatwiej jest optymalnie rozświetlić pomieszczenie. Przydatne jest również oświetlenie tzw. robocze, które umożliwia kierowanie światła w dowolną przestrzeń.
Nawyk wyłączenia oświetlenia
Za światło będziemy płacić mniej, jeśli po prostu będziemy wyłączać światło, gdy go już nie potrzebujemy. To wydaje się łatwe do realizacji, ale w rzeczywistości nie jest takie proste. Warto zainwestować w czujniki ruchu oraz systemy umożliwiające regulację natężenia światła.