Polskie rodziny słusznie narzekają, że płacą zbyt dużo za energię elektryczną. Rachunki można jednak zmniejszyć, ale wymaga to od nas nieco wysiłku. Co trzeba zrobić, aby opłaty były mniejsze?
Wymiana oświetlenia
Za duży rachunek za prąd to problem, z którym boryka się spora część polskiego społeczeństwa. W porównaniu do naszych zarobków opłaty za prąd są bardzo wysokie. Na energię elektryczną według różnych źródeł wydajemy około 200 zł w skali miesiąca. Jednym z pomysłów na zmniejszenie wydatków na prąd jest wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne. Specjaliści obecnie najbardziej polecają żarówki ledowe – warto postawić na znanego producenta i wybrać nieco droższy produkt. Produkcja tego rodzaju oświetlenia jest dosyć kosztowna, dlatego tanie żarówki mogą nie wykazywać się trwałością.
Uwaga na stan czuwania
W gospodarstwach domowych z roku na rok przybywa różnego rodzaju urządzeń. Wiele z nich pobiera energię elektryczną w trybie stand-by, czyli trybie czuwania. Na wyposażeniu warto mieć listwę zasilającą, która posiada wyłącznik. W takim przypadku wystarczy, że naciśniemy ten przycisk i włączymy/wyłączymy podłączone do listwy urządzenia.
AGD
Najwięcej prądu spośród sprzętu AGD pobiera działająca 24 godziny na dobę lodówka. Ile wat ma lodówka? Różnie, 180, 280… Aby zmniejszyć jej pobór energii wystarczy przestrzegać kilku zasad. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jej lokalizację – powinna się znajdować z dala od grzejnika czy kuchenki. Ponadto, warto ją co jakiś okres rozmrażać. Tej czynności nie musimy wykonywać, jeśli posiadamy funkcje NoFrost, czyli automatyczne oszranianie. Powinniśmy zwrócić uwagę także na mniejsze AGD typu czajnik. Pobór energii będzie mniejszy, jeśli będziemy gotować tylko taką ilość wody, jaką potrzebujemy. Istotne jest także odkamienianie czajnika.
Dobrze jest się także kierować etykietą energetyczną, o których więcej na https://energiadirect.pl/etykiety