Czy wiesz, że wysokość rachunku za prąd zależy nie tylko od ilości zużywanej energii, ale także od pory dnia, w której z niej korzystamy? W zależności od wybranej taryfy możemy płacić mniej zużywając energię nocą i w weekendy. Przeczytaj jak zmienić taryfę oraz czy będzie to dla Ciebie opłacalne.
Co to jest taryfa?
Taryfa, a dokładniej, grupa taryfowa to zestaw cen i opłat związanych ze zużyciem energii oraz zasad naliczania tych opłat. Najprościej taryfy można podzielić na jedno- i dwustrefowe (w tym weekendowe). O tym jaką masz taryfę dowiesz się z rachunku za prąd jak kontaktując się ze swoim sprzedawcą.
Sprawdź: TAURON kontakt ENEA kontakt PGNiG kontakt
Taryfa jednostrefowa, symbolicznie oznaczana G11, jest najpopularniejszą taryfą wśród polskich gospodarstw domowych. Charakteryzuje się ona tym, że niezależnie od dnia tygodnia oraz godzin w ciągu doby, w których energia jest zużywana, płacimy zawsze stałą kwotę za każdą kilowatogodzinę (kWh).
Taryfa dwustrefowa – G12 – w przeciwieństwie do G11 ma dwa poziomy opłat za energię w zależności od pory dnia.
- w godzinach „szczytu”: 6:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00 koszty te są około 20 proc. wyższe niż w taryfie jednostrefowej,
- w godzinach „poza szczytem”: 22:00 – 6:00 i 13:00 – 15:00 koszty te są około 40 proc. niższe niż w taryfie jednostrefowej.
Dzięki takiemu zróżnicowaniu możemy wpływać na wysokość naszego rachunku za prąd, zużywając jak najwięcej energii „poza szczytem” zamiast w godzinach „szczytu”.
Taryfa weekendowa, najczęściej oznaczana G12w, jest odmianą taryfy dwustrefowej. Charakteryzuje się tym, że liczba godzin „poza szczytem” została powiększona o cały weekend, tzn. że z tańszego prądu możemy korzystać również od 22 w piątki do 6 w poniedziałki. Warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy sprzedawcy prądu oferują taryfy weekendowe, natomiast u niektórych sprzedawców, weekendowy „poza szczyt” może być inny, tzn. zaczynać się dopiero w sobotę o 14.
Prąd w firmie
- Taryfa jednostrefowa
- Taryfy dwustrefowe
- Taryfy dla większych odbiorców
- Taryfa jednostrefowa
Przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku taryf dostępnych w ramach tzw. grupy C. Grupa ta jest podzielona na taryfy przeznaczone dla niewielkich działalności usługowych oraz dla większych działalności produkcyjno-usługowych.
W praktyce dobór konkretnej taryfy będzie uzależniony od ilości urządzeń, z których firma korzysta i wielkości mocy, jaką te urządzenia pobierają. Jeżeli moc urządzeń jest niższa od 40 kW, to wystarczające są taryfy C11, C12a, C12b, w przeciwnym razie konieczne jest korzystanie z taryf C21, C22a lub C22b.
Taryfa C11
Taryfa ta przygotowana jest dla przedsiębiorców prowadzących niewielką działalność usługową. W tej taryfie przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia cena za energię i jej dystrybucję jest jednakowa. Powoduje to, że nie ma różnicy, w jakich godzinach energia jest zużywana.
Jest ona odpowiednia dla firm, które:
- zużywają energię na potrzeby własnej działalności,
- zużycie energii jest równomierne w ciągu całej doby.