Każdy odbiorca może wnioskować do przedsiębiorstwa energetycznego o badanie licznika energii elektrycznej jeśli ma podejrzenia, że urządzenie działa w sposób nieprawidłowy.
Jak wygląda badanie licznika prądu?
Odbiorca energii ma prawo żądać sprawdzenia, czy układ pomiarowo-rozliczeniowy działa w sposób prawidłowy. Dystrybutor energii elektrycznej badanie licznika powinien wykonać w ciągu 14 dni od momentu złożenia przez odbiorcę wniosku. Jeśli badanie dystrybutora wykaże, że licznik działa w sposób prawidłowy, a odbiorca nadal ma wątpliwości co do prawidłowości jego działania może wnioskować o przeprowadzenia badania laboratoryjnego. Badanie w laboratorium również musi zostać wykonanie w ciągu 14 dni od chwili złożenia wniosku. Można także wnioskować o dodatkową ekspertyzę w wybranym przez siebie laboratorium. Taki wniosek należy złożyć w terminie od otrzymania wyniku badania w laboratorium.
Kto ponosi koszty badania licznika prądu?
Jeśli badanie wykaże, że układ pomiarowo-rozliczeniowy działa w sposób prawidłowy to wszelkie koszty związanie z przeprowadzaniem badania ponosi odbiorca prądu. Natomiast w przypadku stwierdzenia że licznik prądu oszukuje koszty te ponosi przedsiębiorstwo energetyczne. Ponadto, jest zobowiązanie do dokonania faktur za energię elektryczną.
Co zrobić w przypadku sporu z przedsiębiorstwem energetycznym?
Najlepiej spór zakończyć polubownie. Jeśli jednak nie jest to możliwe to rozstrzygnięcie może nastąpić w sądzie powszechnym.
Więcej o licznikach prądu na https://energiadirect.pl/tagi/licznik