• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Licznik prądu źle działa? Co zrobić?

Każdy odbiorca może wnioskować do przedsiębiorstwa energetycznego o badanie licznika energii elektrycznej jeśli ma podejrzenia, że urządzenie działa w sposób nieprawidłowy.

Jak wygląda badanie licznika prądu?

Odbiorca energii ma prawo żądać sprawdzenia, czy układ pomiarowo-rozliczeniowy działa w sposób prawidłowy. Dystrybutor energii elektrycznej badanie licznika powinien wykonać w ciągu 14 dni od momentu złożenia przez odbiorcę wniosku. Jeśli badanie dystrybutora wykaże, że licznik działa w sposób prawidłowy, a odbiorca nadal ma wątpliwości co do prawidłowości jego działania może wnioskować o przeprowadzenia badania laboratoryjnego. Badanie w laboratorium również musi zostać wykonanie w ciągu 14 dni od chwili złożenia wniosku. Można także wnioskować o dodatkową ekspertyzę w wybranym przez siebie laboratorium. Taki wniosek należy złożyć w terminie od otrzymania wyniku badania w laboratorium.

Kto ponosi koszty badania licznika prądu?

Jeśli badanie wykaże, że układ pomiarowo-rozliczeniowy działa w sposób prawidłowy to wszelkie koszty związanie z przeprowadzaniem badania ponosi odbiorca prądu. Natomiast w przypadku stwierdzenia że licznik prądu oszukuje  koszty te ponosi przedsiębiorstwo energetyczne. Ponadto, jest zobowiązanie do dokonania faktur za energię elektryczną.

Co zrobić w przypadku sporu z przedsiębiorstwem energetycznym?

Najlepiej spór zakończyć polubownie. Jeśli jednak nie jest to możliwe to rozstrzygnięcie może nastąpić w sądzie powszechnym.

Więcej o licznikach prądu na https://energiadirect.pl/tagi/licznik