W ostatnich miesiącach, jesteśmy świadkami głośnych spraw z zakresu obsługi odbiorców energii. Chociaż, w Polsce przybywa podmiotów handlujących energią, i żaden podmiot nie zbankrutował, nie informując o tym odbiorców i zostawiając ich na lodzie, w popłochu musieli udać się do sprzedawcy z urzędu. U nas główne powody niechęci do zmiany sprzedawcy to, brak obiecanych oszczędności, i nasilające się oszustwa. Ze względu na sytuację na rynku musimy poczekać na jego całkowite uwolnienie, radzić sobie z negatywnymi opiniami.
Zmiana dostawcy energii nie mogą być realizowane wyłącznie na podstawie najniższej ceny. Rynek energii nie powinien pochwalać tych, sprzedawców, którzy obniżają ceny energii elektrycznej lub gazu do minimum gdyż, grozi to stabilizacji. Taki sprzedawca „wyrwie” spore grono odbiorców innym sprzedawcom, ale nie będzie miał odpowiedniego wolumenu energii aby zapewnić dostawę. Obowiązek ten przejdzie na dystrybutorów OSD, którzy nie mogą odmówić odbiorcy energii, a sprzedawca będzie musiał rozliczyć się na zasadach jakie panują na rynku bilansowym. Dojdzie wówczas do sytuacji, gdzie pobierana od klienta cena za kWh nie będzie wystarczać na pokrycie roszczeń. Tak było w przypadku czeskiej grupy energetycznej CE Grupa Ladislav Catchpole. Z powodu niepłacenia rachunków umowa na dostawy została rozwiązana, a sąd przyznał rację największej spółce dystrybucyjnej Czech CEZ dystrybucji. Obecnie ogłoszono koniec dostaw dal klientów firmy Eco Power Energy. Już w czerwcu ubiegłego roku, czeski Urząd Regulacji Energetyki i wycofał się z poparcia dla tego sprzedawcy prądu z powodu oszustw i licznych skarg. Warto przeczytać porady na https://energiadirect.pl/poradniki
W Polsce nie doszło do takich sytuacji, aby dostawcy odmówili dostarczania energii, ale masowo pojawiają się fale krytyki na mniejszych sprzedawców, którzy oszustwem przykuwają uwagę odbiorcy przy podejmowaniu decyzji, aby zmienić obecnego dostawcy. Dostawca pozostaje bez zmian, zatem faktura w części dystrybucyjnej po procesie zmiany sprzedawcy energii nie daje oszczędność pieniędzy, zatem przy wyborze należy wziąć pod uwagę stawki sprzedawcy. A ten z przekazuje fałszywe informacje. Nie rzadko wyłudzony zostanie też podpis, zatem kierujmy się także reputacją przy zmianie sprzedawcy.
Duzi graczy mają większe możliwość rynku energii. Problemy niektórych firm przekładają się na kontakty z klientami. Niektóre firmy nie są już w stanie po zmianie sprzedawcy obsłużyć fachowo swojego odbiorcę, nacisk kładzie się głównie na zdobycie klientów. Chociaż nie ma statystyk na które spółki sprzedażowe skarżą się Klienci, to obserwując informacje prasowe Urzędu Regulacji Energetyki czy mediów, można dojść do wniosku, że:
- Odbiorcy najczęściej padają ofiarą „małych” sprzedawców, którzy stosują nieuczciwe praktyki. Dalej sprzedawcy Ci nie podejmują kontaktów, aby spór załagodzić.
- Duży sprzedawca natomiast stawia na potęgę reklamy telewizyjnej czy radiowej, chce pozyskać nowych klientów czy zatrzymać tych obecnych, ale zapomina, że może zrobić to przerzucając środki reklamowe na podniesienie standardów obsługi klienta.
Wiele spółek chwali się możliwością negocjowania ceny energii elektrycznej. Gdy jednak klient indywidualny pragnie negocjować, rozmowa opiera się o z góry ustalone cenniki. Zatem lepiej samemu wykonać porównanie, zajmie tylko kilka minut a wszystkie formalności potrzebne do przeniesienia zostaną wypełnione bezpłatnie przez doradcę. Współpracuj z doświadczonymi nie tyko tymi, którzy oferują jedynie tańszy prąd.