• Porównanie dla firm i osób prywatnych
  • Tylko zaufani sprzedawcy
  • Zawsze aktualne oferty
  • Bezpłatne doradztwo
  • Oszczędności na gazie

CHCESZ OBNIŻYĆ
SWOJE RACHUNKI ZA PRĄD?

WYPEŁNIJ FORMULARZ
I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJSprawdź

Obniż cenę kWH801 005 185

 

Blog

Rynek energii – pytania i odpowiedzi

Kilka pytań i odpowiedzi związanych z rynkiem energii. Sprawdź dowiedz się, że prąd to taki sam towar jak… rozmowy czy smsy. Tak od 2007 roku prąd można kupić od tego sprzedawcy u którego taniej. Można porównać też prąd do masła, ale to zazwyczaj kupujemy nie tylko ze względu na cenę ale i smak, zaś w przypadku prądu interesuje nas obsługa klienta i fakt czy na nową wybraną firmę można liczyć.

sprzedawcy-pradu

Czy zakład energetyczny może odciąć dostarczanie prądu?

Tak. Zakład energetyczny może wstrzymać dostawę prądu w kilku sytuacjach:

  • kiedy wykryty został nielegalny pobór prądu,
  • kiedy instalacja elektryczna u odbiorcy powoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia,
  • kiedy odbiorca zalega z płatnością zaległego rachunku przez co najmniej miesiąc, po uprzednim powiadomieniu go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczeniu dodatkowego dwutygodniowego terminu na dokonanie zaległej płatności.

Więcej na https://energiadirect.pl/aktualnosci/nie-zaplaciles-faktury-za-energie-sprawdz-kiedy-odlacza-ci-prad

W jakich przypadkach może być zainstalowany licznik przedpłatowy?

Licznik przedpłatowy może być zainstalowany w następujących przypadkach:

  • odbiorca w ciągu ostatnich 12 miesięcy dwukrotnie zalegał za pobraną energię przez co najmniej okres jednego miesiąca,
  • odbiorca nie posiada tytułu prawnego do lokalu,
  • odbiorca użytkuje lokal dorywczo, tymczasowo, co uniemożliwia dokonywanie regularnych odczytów licznika,
  • kiedy klient jest zainteresowany założeniem licznika przedpłatowego, złoży wniosek, który zostanie zaakceptowany przez zakład dystrybucyjny.

Na czym polega różnica między łączem jednofazowym i trójfazowym?

Instalacja jednofazowa jest wystarczająca, jeśli prąd wykorzystujemy do oświetlenia domu oraz zasilania standardowych urządzeń AGD (lodówka, pralka, telewizor itd.).

Instalacja trójfazowa wymagana jest zazwyczaj, gdy w domu mamy przepływowy ogrzewacz wody, kuchenny piec elektryczny lub elektryczne ogrzewanie mieszkania. Dodatkowo konieczna może być zwiększona moc przyłączeniowa (tzw. siła), aby wszystkie urządzenia mogły pracować równocześnie.

Co trzeba zrobić, aby zmienić taryfę jednostrefową na dwustrefową?

Aby zmiana taryfy była możliwa, należy wystąpić z wnioskiem do lokalnego zakładu energetycznego, który dostarcza energię do Twojego domu (po 1 lipca zamiast nazwy zakład energetyczny stosowana jest nazwa Operator Systemu Dystrybucyjnego, OSD). Następnie trzeba umówić się na wymianę licznika, która jest bezpłatna. Termin oczekiwania na wymianę może się wahać od kliku dni do kilku tygodni. Konieczne też będzie podpisanie nowej umowy sprzedaży i dystrybucji energii. Zmiany taryfy można dokonać tylko raz w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Co oznaczają nazwy „godziny szczytowe” i „godziny pozaszczytowe”?

Nazwy te odnoszą się do grup taryfowych, w których stawki opłat za energię i dystrybucję zmieniają się w ciągu dnia. Są to tzw. grupy dwustrefowe, oznaczone symbolami np. G12, C12 itp. Godziny pozaszczytowe to takie godziny w ciągu doby, w których opłaty są niższe nawet o kilkadziesiąt procent od opłat w strefie szczytowej (droższej). Dla gospodarstw domowych godziny pozaszczytowe to godziny 22:00 – 6:00 i 13:00 – 15:00 oraz całe weekendy (tylko jeśli korzystamy z tzw. taryfy weekendowej często oznaczanej jako taryfa G12w). Jeśli jesteśmy w stanie tak zaplanować zużycie energii, że znaczną jej część będziemy zużywać w tych godzinach, warto rozważyć zmianę taryfy z jedno- na dwustrefową.