Inteligentne telewizory 4K doprowadził świat do szaleństwa. Zasłynęły z szerokiego wachlarza wysokiej rozdzielczości (HD). Co się w nich kryje?
Nazwa 4K powiązana jest z ilością pikseli. Podczas gdy w telewizorach HD ich ilość jest ograniczona do 1920 pionowych kolumn i 1080 poziomych rzędów pikseli, Ultra HD ma łączną rozdzielczość 3840 pikseli, o 2160 – nieco mniejszą rozdzielczość niż rozdzielczość 4.096 x 2.160 jaką można zobaczyć na ekranach kin. Ujmując to w inny sposób, zapewne Twój obecny odbiornik o rozdzielczości 1080 to ćwierć ekranu 4K.
Jesteśmy przyzwyczajeni do bycia nieco nieufny wobec nowych technologii telewizyjnych, które starają się zachęcić nas do kupna nowego telewizora, ale czy jest on nam naprawdę potrzebny. Rozdzielczość to bardzo ważny parametr. Więcej pikseli oznacza więcej informacji. Więcej informacji oznacza ostrzejsze obrazy. Więcej szczegółów, jakie można zobaczyć na migających obrazach, co docenią głównie gracz, którzy do telewizora podepną konsolę.
4K lepiej oddaje kolory
Telewizory 4K są 10-bitowe, co umożliwia rozpoznanie 1024 odcieni każdego z kanałów RGB, w przeciwieństwie do telewizorów w obecnym standardzie 8-bitowch, które rozpoznają 256 barw. Co jeszcze zawiera telewizor 4K. Obraz HDR, w rozwinięciu „High Dynamic Range” odnosi się do telewizora, który jest zdolny do wyświetlania jak najszerszego zakresu najjaśniejszego koloru na ekranie. W praktyce oznacza to jaśniejsze biele i wydatniejszą czerń.
Kilka informacji na koniec
- Nie kupić telewizora z mniejszą rozdzielczością niż 1080p.
- Nie kupuj telewizora o mniejszej częstotliwość odświeżania niż 120 Hz.
- Telewizory OLED wyglądają znacznie lepiej niż typowy LCD LED, ale są znacznie droższe.
- Ignoruj kontrastu specyfikacje ratio. Zaufaj własnym oczy, ta technologia jest zbędna.
- Unikać rozszerzonych gwarancji, przy telewizorze dobrego typu nic nie zaoszczędzisz.
Dobrą zasadą jest siedzieć w odległości od telewizora, który jest trzy razy większa niż wysokość ekranu o rozdzielczości HD, przy ekranach 4K Ultra HD odległość może wynosić jedynie 1,5 większa. Innymi słowy, można usiąść dwukrotnie bliżej przy telewizorach 4K UHD.
Strzeżcie się takich pojęć, jak „efektywnej częstotliwości odświeżania„, co oznacza, że faktyczna liczba klatek na sekundę wynosi połowę określonej w specyfikacji (np „120 Hz efektywna częstotliwość odświeżania” jest w rzeczywistości 60 Hz częstotliwość odświeżania).