Czy musimy się obawiać takiej sytuacji, że w wyniku bankructwa sprzedawcy energii elektrycznej tracimy dostęp do prądu? Co mówi Prawo energetyczne?
Zmiana sprzedawcy energii
Blisko 10 lat temu miało miejsce uwolnienie rynku energetycznego. Odbiorcy energii od tej pory mogą swobodnie zmieniać sprzedawcę prądu. Do wyboru jest nawet kilkunastu sprzedawców, ale tak faktycznie aktywnie działa tylko kilkunastu. Wielu konsumentów boi się, że w przypadku przeniesienia rachunku za prąd do innego sprzedawcy i jego zniknięciu z rynku zostaną pozbawieni dostaw energii elektrycznej. Tymczasem w prawie energetycznym jest zapis mówiący, że odbiorca ma zagwarantowaną ciągłość dostaw poprzez tzw. sprzedaż rezerwową.
Sprzedawca rezerwowy
W przypadku, gdy dotychczasowy sprzedawca energii znika z rynku wchodzi w życie tzw. sprzedaż rezerwowa. To kim jest sprzedawca rezerwowy możemy sprawdzić czytając umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej. Dobrze jest, jeśli sprzedawca rezerwowy ma zawartą z naszym dystrybutorem Generalną Umowę Dystrybucji.
Sprzedawca prądu z urzędu
W umowie o świadczenie usług dystrybucji powinien znajdować się zapis mówiący, że dystrybutor prądu w przypadku zaprzestania działalności przez sprzedawcę zawiera w imieniu odbiorcy umowę sprzedaży sprzedawcą rezerwowym. Wówczas realizowana jest dalsza sprzedaż prądu. Dystrybutor prądu ma obowiązek o takiej sytuacji poinformować odbiorcę. Warto także wiedzieć, że taką umowę na sprzedaż rezerwową ma obowiązek realizować tzw. sprzedawca z urzędu. Informacje, o tym który sprzedawca z urzędu działa na naszym terenie znajdziemy np. na stronie dystrybutora prądu.
Ostatnio dwóch alternatywnych sprzedawców ogłosiło, że wstrzymuje sprzedaż energii elektrycznej, więcej na:
https://energiadirect.pl/aktualnosci/energia-dla-firm-wstrzymala-sprzedaz-pradu-co-z-klientami